İstanbul Havadis

asdasd

13. İstanbul Edebiyat Festivali Sezai Karakoç temasıyla başladı

KÜLTÜR VE TURİZM BAKAN YARDIMCISI AHMET MİSBAH DEMİRCAN, “SEZAİ KARAKOÇ, TÜRK İSLAM DÜŞÜNCE TARİHİNİN EN ÖNEMLİ, EN ETKİLİ VE KARİZMATİK İNSANLARINDAN BİRİ ÇÜNKÜ ÇOK YÖNLÜ BİR İNSAN. BİR YÖNÜ ŞİİRİYLE, BİR YÖNÜ FELSEFESİYLE ÇOK GÜÇLÜ, BİR YÖNÜ DÜŞÜNCELERİYLE ÇOK GÜÇLÜ BİR İNSAN. ÖTE YANDAN DİRİLİŞ DUYGUSUYLA VE DÜŞÜNCESİYLE BÜTÜN DÜNYAYA ÖNERİLERİ OLAN ÇOK YÖNLÜ BİR İNSAN. DOLAYISIYLA KARŞIMIZDA ZAMANIN RUHUNU ÇOK İYİ İÇSELLEŞTİRMİŞ ANLAMIŞ AMA BUNU EDEBİ TARAFIYLA DA ŞİİRLERİYLE DE AKTARABİLEN GÜÇLÜ BİR ŞAHSİYET. DOLAYISIYLA VEFATININ HEMEN ARDINDAN ENTELEKTÜEL YAZARLARIMIZ, DÜŞÜNÜRLERİMİZ, EDEBİYATÇILARIMIZ ONUN YAMACINDA BİR FESTİVALDE BİR ARAYA GELMEYE ÇOK HEVESLİ OLDULAR. SEZAİ KARAKOÇ BİR NECİP FAZIL GİBİ BİR NURETTİN TOPÇU GİBİ ARTIK TEMEL DÜŞÜNÜRLERİMİZDEN, KLASİK ŞAHSİYETLERİMİZDEN BİRİ OLARAK DAHA NİCE YILLAR FİKİR DÜNYAMIZA IŞIK TUTMAYA DEVAM EDECEK” DİYE KONUŞTU.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
13. İstanbul Edebiyat Festivali Sezai Karakoç temasıyla başladı
75 views
20 Aralık 2021 - 18:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

13’üncü İstanbul Edebiyat Festivali, 1 ay önce vefat eden Şair ve Yazar Sezai Karakoç temasıyla Atatürk Kültür Merkezi’nde başladı.

İstanbul Edebiyat Festivali’nin 13’üncüsü Atatürk Kültür Merkezi’nde başladı. Sultanbeyli Belediyesi, Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi tarafından gerçekleştirilen festivale, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü de destek verdi. Festivalin bu yılki teması Sezai Karakoç olarak belirlendi. 20 Aralık’ta başlayan festival 26 Aralık’a kadar devam edecek. Öte yandan açılış programında, 13’üncü İstanbul Edebiyat Festivali ödülleri de sahiplerini buldu. “Sezai Karakoç’un Düşünce Ufukları” eseriyle Mehmet Erdoğan’a, “Sabah Yıldızı” eseriyle Mustafa Kirenci’ye, “Dirilişin Yapıtaşları” eseriyle Dr. Münire Kevser Baş’a, “Çağdaş Mesnevinin Peşinde” eseriyle Dr. Gökhan Tunç’a çeşitli ödüller verildi.

Karakoç’un Türk İslam Düşünce Tarihi’nin en önemli ve en etkili yazarlardan biri olduğunu dile getiren Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, “Sezai Karakoç, Türk İslam düşünce tarihinin en önemli, en etkili ve karizmatik insanlarından biri çünkü çok yönlü bir insan. Bir yönü şiiriyle, bir yönü felsefesiyle çok güçlü, bir yönü düşünceleriyle çok güçlü bir insan. Öte yandan diriliş duygusuyla ve düşüncesiyle bütün dünyaya önerileri olan çok yönlü bir insan. Dolayısıyla karşımızda zamanın ruhunu çok iyi içselleştirmiş anlamış ama bunu edebi tarafıyla da şiirleriyle de aktarabilen güçlü bir şahsiyet. Dolayısıyla vefatının hemen ardından entelektüel yazarlarımız, düşünürlerimiz, edebiyatçılarımız onun yamacında bir festivalde bir araya gelmeye çok hevesli oldular. Sezai Karakoç bir Necip Fazıl gibi bir Nurettin Topçu gibi artık temel düşünürlerimizden, klasik şahsiyetlerimizden biri olarak daha nice yıllar fikir dünyamıza ışık tutmaya devam edecek” diye konuştu.

Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin ise 7 gün boyunca dolu dolu bir festival gerçekleşeceğini söyledi. Bütün kültür dostlarının bu festivalden yararlanmasını istediğini ifade eden Keskin, “13’üncüsü İstanbul Edebiyat Festivalimizi Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi ve Sultanbeyli Belediyesi öncülüğünde Kültür ve Turizm Bakanlığımızın destekleriyle ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün de desteğiyle Atatürk Kültür Merkezi’nde bugün itibariyle başlatmış olduk. 7 gün boyunca İstanbul’da bir rüzgar esecek. Bu rüzgardan başta biz olmak üzere bütün kültür dostlarının faydalanmasını diliyoruz. Aynı zamanda da Sultanbeyli’de özellikle liselerimiz de şairlerimiz, yazarlarımız ve edebiyatçılarımızı gençlerimizle buluşturmuş olacağız. Böylelikle 7 gün dolu dolu bir festival gerçekleşmiş olacak” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.