İstanbul Havadis

asdasd

Denizaltı sanayiinde dışa bağımlılığı azaltacak

TÜRKİYE’NİN İLK YERLİ VE MİLLİ SU SPEKTRUM ÖLÇÜM CİHAZI, SAVUNMA TEKNOLOJİLERİ MÜHENDİSLİK VE TİCARET A.Ş (STM) VE BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ İŞ BİRLİĞİYLE GELİŞTİRİLDİ. CİHAZ, DENİZALTILARDA VE ARAŞTIRMA GEMİLERİNDE KULLANILARAK, SUALTI ANALİZLERİNİN YAPILMASI AŞAMASINDA DIŞA BAĞIMLILIĞI DA AZALTMIŞ OLACAK.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Denizaltı sanayiinde dışa bağımlılığı azaltacak
86 views
21 Kasım 2020 - 12:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türkiye’nin ilk yerli ve milli su spektrum ölçüm cihazı, Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş (STM) ve Bahçeşehir Üniversitesi iş birliğiyle geliştirildi. Cihaz, denizaltılarda ve araştırma gemilerinde kullanılarak, sualtı analizlerinin yapılması aşamasında dışa bağımlılığı da azaltmış olacak.

Alanında ilk yerli üretim olan ‘Suyun Soğurma Kabiliyetini Analiz Etmek için Bir Sualtı Analiz Cihazı’ Türkiye’nin denizaltı teknolojisi alanında elini sağlamlaştırmaya hazırlanıyor. Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş (STM) ve Bahçeşehir Üniversitesi iş birliğiyle geliştirilen cihaz, BAU İnovasyon ve Danışmanlık tarafından TUBİTAK TEYDEB 1501 projesi kapsamında geliştirilerek üretildi.

İki farklı şekilde kullanılacak

Son zamanlarda Türkiye’nin deniz sahalarında artan etkinliğine destek sağlayacak olan gelişme, aynı zamanda denizaltılarda ve araştırma gemilerinde kullanımıyla sualtı analizlerinin yapılması aşamasında dışa bağımlılığı da azaltmış olacak. Cihazın iki farklı şekilde kullanılacağı açıklanırken, birincisi hidrografik alanda ölçüm yapması ikincisi ise araştırma gemilerinde ve denizaltı sistemlerine entegre olan CTD Prob’lar yerine kullanılması olarak belirtildi. Cihazın en önemli özelliği ise mevcut ürünlerden bin 500 metre derinlikte anlık ölçüm yapabilmesi, optik iletkenlik yönünden farklılaşması ve mevcut denizaltı platformlarında kullanılan aynı zamanda ithal edilen CTD probların (Derinlik bazlı ses hızımı hesaplama) yerine kullanılması.

Taktik ve harekât sahası uygulamalarında kritik öneme sahip

Sualtı Optik Spektrum Cihazı, savunma sanayi sektörü için önemli bir gelişme olarak görülürken, Türkiye’nin oşinografi ve hidrografi alanlarında bilimsel araştırmalarını gerçekleştirebileceği bir ölçüm sistemi sunmakta. Dünyadaki benzer sistemlerden farkı ise suyun optik iletkenliğinin dalga boyuna bağlı olarak gerçek zamanlı ölçmesi. Sualtı Optik Spektrum Cihazı ile yapılan ölçümlerde, suyun optik iletkenliğinin yanı sıra; suyun farklı derinlik seviyelerinde, tuzluluk, sıcaklık ve basınç değerleri elde edilebileceği de vurgulanmakta. Bu veriler; hidrokarbon dağılımı, sudaki sesin hızı ve su kalitesi gibi birçok hidrografik bilgilerin hesaplanmasına olanak sağlanmakta. CTD Probe ismi ile anılan bu cihazın en yaygın operasyonel kullanım alanı ise denizaltı gemileri.

Öte yandan, cihaz ve ölçümlediği veriler, denizaltının taktik ve harekât sahası uygulamalarında kritik öneme sahip olurken, cihaz üretiminin ardından satış ve pazarlama faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi, satış sonrası denizaltı platformlarına montaj ve entegrasyonunun yapılabilmesi için gerekli mühendislik ile alan uzmanlığının sağlanabilmesi amacıyla Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. firmasına lisanslandığı açıklandı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.