İstanbul Havadis

asdasd

Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencisi olmak için 9 bin öğrenci sınava girdi

BAHÇEŞEHİR KOLEJİ FEN VE TEKNOLOJİ LİSELERİ TARAFINDAN 2016-2017 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINDAN BERİ UYGULANAN TÜRKİYE’NİN İLK LİSE KABUL MODELİ “APPLYFENTEK”İN ONLİNE SINAV AŞAMASI 27 MART’TA BAHÇEŞEHİR KOLEJİNİN TÜRKİYE GENELİNDEKİ KAMPÜSLERİNDE HİJYEN VE MESAFE ÖNLEMLERİYLE YÜZ YÜZE OLARAK GERÇEKLEŞTİRİLDİ. YAKLAŞIK 9 BİN ÖĞRENCİNİN FEN VE TEKNOLOJİ LİSESİ ÖĞRENCİSİ OLMAK İÇİN GİRDİĞİ SINAV SONUÇLARI 16 NİSAN TARİHİNDE AÇIKLANACAK.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencisi olmak için 9 bin öğrenci sınava girdi
97 views
30 Mart 2021 - 12:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri tarafından 2016-2017 eğitim öğretim yılından beri uygulanan Türkiye’nin ilk lise kabul modeli “ApplyFentek”in online sınav aşaması 27 Mart’ta Bahçeşehir Kolejinin Türkiye genelindeki kampüslerinde hijyen ve mesafe önlemleriyle yüz yüze olarak gerçekleştirildi. Yaklaşık 9 bin öğrencinin Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencisi olmak için girdiği sınav sonuçları 16 Nisan tarihinde açıklanacak.

2006 yılında kurulan ve mezunları dünyanın en saygın üniversitelerinden kabul alan Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri öğrencilerini ApplyFentek sistemiyle seçiyor. 2016-2017 eğitim öğretim yılında hayata geçirilen Türkiye’nin ilk lise kabul modeli ApplyFentek ile geleceğin bilim insanlarını yetiştiren Fen ve Teknoloji Liselerinde öğrenim görmek isteyen öğrenciler, 4 aşamadan oluşan çok yönlü değerlendirmeyle seçiliyor.

ApplyFentek’in online sınav aşaması 27 Mart 2021 Cumartesi günü Bahçeşehir Kolejinin sınav merkezi olarak belirlenen Türkiye genelindeki kampüslerinde düzenlendi. Sınava, 9 bine yakın öğrenci katıldı. Tek bir sınav puanıyla öğrenci seçmenin yeterli olmadığına dikkat çeken Bahçeşehir Koleji Genel Müdür Yardımcısı Dr. Özge Aslan, “Liselerimizde fark oluşturan geleceğin bilim insanlarını yetiştirme hedefiyle ilerlediğimiz için sınavımızın da farklı olması gerektiğine inandık. Bu nedenle okullarımızda bilgisayar üzerinden online bir kabul sınavı gerçekleştiriyoruz” dedi.

“Sesli ve videolu sorular yer alıyor”

Dr. Özge Aslan; Türkçe, matematik ve fen bilimlerinden soruların yer aldığı sınavın içeriği hakkında detayları paylaştı:

“Sınav yalnızca metin tabanlı sorulardan oluşmuyor. Aday öğrencilerin üzerindeki bilişsel yükü azaltmak adına sesli sorular da soruyoruz. Animasyon ve videoları izleyerek soruları cevaplıyorlar. Örneğin, öğrenci Türkçe dersindeki sesli bir soruyu, kulaklığını takarak metni dinleyip çıkarım yaparak yanıtlıyor. Fen bilimlerinde yöneltilen bir deney düzeneği sorusunu ise bir animasyonu izledikten sonra cevaplıyor. Matematik testinde öğrencinin verilenlerden yola çıkarak çıkarım yapmasını, grafik çizmesini bekliyoruz. Yani sadece standart çoktan seçmeli sorular yerine hem açık uçlu hem de çoktan seçmeli soruların yer aldığı bir sınav gerçekleştiriyoruz.”

“Sınavda dört aşamalı değerlendirme yapılıyor”

ApplyFentek sisteminde aday öğrencilerin başarıları dört aşamada değerlendiriliyor. İlk adımda, online sınav var. İkinci aşamada, aday öğrencilerin ApplyFentek sitesine yükledikleri portfolyolar değerlendiriliyor. Öğrenciler Fen ve Teknoloji lisesinde okumak isteme nedenlerini, buradan mezun olduktan sonra Türkiye ve dünyanın gelişimi için neler yapacaklarını anlatıyorlar. 8’inci sınıf sonuna kadar sanat, spor ve bilimde hangi yarışmalara katıldıklarını, hangi ödülleri aldıklarını, hangi projeleri yaptıklarını belgelendiriyorlar.

“ApplyFentek’in üçüncü aşaması mülakat”

Öğrenci kabulünde üçüncü aşamanın ise Bahçeşehir Koleji Genel Müdürlük Akademik Kurulu tarafından öğrencilerle bire bir mülakatlar gerçekleştirileceğini aktaran Dr. Özge Aslan, “İçinde bulunduğumuz yüzyılda öğrencinin girişimcilik ve etkili iletişim becerileri ve kendisini doğru ifade etmesi oldukça önemli. Bu nedenle öğrencilerle bire bir mülakatlar gerçekleştireceğiz. Yaptıkları çalışmalarını bize anlatmalarını bekliyoruz. Üçüncü adımı da tamamladıktan sonra dördüncü adımda haziran ayında Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak merkezi sınava girmeleri gerekiyor. Böylelikle öğrenci seçme sürecimiz 4 adımda tamamlanmış olacak” dedi.

Okulların kontenjanları dahilinde sınavda başarılı olan öğrencilere belirli oranlarda burslar verileceği de ifade edildi.

Sonuçlar 16 Nisan’da açıklanacak

Sınav sonuçları 16 Nisan 2021 Cuma günü açıklanacak. Sonrasında porfolyo değerlendirme ve mülakat süreci başlayacak. Online sınavda başarılı olan adaylar, 17-25 Nisan 2021 tarihleri arasında Bahçeşehir Koleji Akademik Kurulu tarafından düzenlenecek mülakatlara katılmaya hak kazanacaklar. 26 Nisan-10 Mayıs 2021 tarihleri arasında mülakat sonucunda kabul alan öğrencilere eğitim burs oranları bildirilecek ve ön kayıt işlemleri tamamlanacak. Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri Kabul Sınavında kesin kayıt şartı olarak 6 Haziran 2021’de uygulanacak Liseye Geçiş Sınavı (LGS) girecek adayların sınav sonuç belgelerini ibrazı ile kesin kayıtları tamamlanmış olacak.

ilk mezunlar Google, Amazon’da

Bahçeşehir Kolejinden yapılan açıklamada, fen ve teknoloji lisesinin ilk mezunlarının M.I.T., Stanford, Yale gibi dünyanın saygın üniversitelerinden burslu kabul aldığı, kariyerlerine Google, Amazon gibi dünya devi firmalarda başlayarak yükseldikleri ifade edildi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.