İstanbul Havadis

asdasd

Fitch Ratings Türk Telekom’un notunu yükseltti

TÜRK TELEKOM’UN GİDEREK ARTAN FİNANSAL PERFORMANSI KREDİ DERECELENDİRME KURULUŞLARININ DA DİKKATİNİ ÇEKTİ. FİTCHRATİNGS, YILLIK DEĞERLENDİRMESİ SONRASINDA TÜRK TELEKOM’UN KREDİ NOTUNDA VE GÖRÜNÜMÜNDE POZİTİF YÖNLÜ DEĞİŞİKLİĞE GİTTİ. TÜRK TELEKOM CEO’SU ÜMİT ÖNAL

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Fitch Ratings Türk Telekom’un notunu yükseltti
39 views
23 Kasım 2020 - 10:40
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türk Telekom’un giderek artan finansal performansı kredi derecelendirme kuruluşlarının da dikkatini çekti. FitchRatings, yıllık değerlendirmesi sonrasında Türk Telekom’un kredi notunda ve görünümünde pozitif yönlü değişikliğe gitti.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, yıllık değerlendirmesi sonrasında Türk Telekom’un kredi notunda ve görünümünde pozitif yönlü değişikliğe gitti. Kredi derecelendirme kuruluşu, yıllık değerlendirmesini tamamlayarak Türk Telekom’un Uzun Vadeli Ulusal notunu ‘AA+ (tur)’ dan ‘AAA (tur)’ a yükseltti. Kuruluş ayrıca şirketin yerel para birimi notunu (IDR) teyit ederek Görünümü ‘Negatif’ten ‘Durağan’a revize etti. Şirketin yabancı para notu (IDR) ise ‘BB-‘ ve öncelikli teminatsız yabancı para borç notu ‘BB-‘ olarak teyit edildi.

“Başarılı performansımızı artırarak devam ettirmek istiyoruz”

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “2020’nin ilk 9 ayındaki güçlü finansal performansımız uluslararası derecelendirme kuruluşlarının da dikkatini çekti. Güçlü bilançomuz ve yatırımlarımızla önümüzü çok net görüyoruz. Finansal performansımız meyvelerini veriyor. Fitch Ratings’in son değerlendirmesine de bu perspektiften bakıyoruz. Hissedarlarımıza olan sorumluluğumuzu yerine getirmek için büyüme, operasyonel verimlilik ve güçlü nakit akışı sağlamaya odaklanmayı sürdürüyoruz. Önümüzdeki dönemde de hem ülkemizin hem de yatırımcılarımızın yüzünü güldürmek istiyoruz. Tüm birikimimizi ülkemiz için harcamaya devam edeceğiz” dedi.

Verilen bilgiye göre şirketin kısa süre önce açıkladığı 2020 dokuz aylık finansal sonuçlarda da başarı grafiği yükselmiş ve Şirket bu başarılı performansın ardından 2020 yatırım öngörülerini de yukarı yönlü revize etmişti. Yüzde 19 büyüme ile 20,6 milyar TL gelir elde eden Türk Telekom’un halka arzdan bu yana en yüksek ilk 9 aylık net kârı da 2 milyar TL’yi aşmıştı. Faiz, amortisman ve vergi öncesi kârı (FAVÖK) ilk 9 ayda 9,7 milyar TL’ye ulaşan şirketin FAVÖK marjı ise yüzde 47 olarak açıklanmıştı.

Fitch yayınladığı raporda; şirket için yapılan not artışı ve pozitif görünüm değişikliğinin, şirketin 2020 yılındaki güçlü performansını, net borçlarının içindeki yabancı para payının azalmasını ve lider entegre telekom operatörü olarak güçlü pozisyonunu yansıtmakta olduğunu belirtti.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.