İstanbul Havadis

asdasd

İş kadınları UNESCO çatısı altında bir araya geldi

KADIN İŞGÜCÜNÜN ÇALIŞMA HAYATINDA YER ALIŞININ ARTIRILMASINA DAİR OLUŞTURULABİLECEK YOL HARİTASI VE MEVCUT DURUM 21. YÜZYILDA KADINLAR VE BAŞARIYI İNŞA ETMEK ÇALIŞTAYI’NDA KONUŞULDU. – PROF. DR. ZEYNEP KARAHAN USLU

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İş kadınları UNESCO çatısı altında bir araya geldi
200 views
01 Mart 2022 - 16:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kadın işgücünün çalışma hayatında yer alışının artırılmasına dair oluşturulabilecek yol haritası ve mevcut durum 21. Yüzyılda Kadınlar ve Başarıyı İnşa Etmek Çalıştayı’nda konuşuldu.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İhtisas Komisyonu tarafından gerçekleştirilen ‘21. Yüzyılda Kadınlar ve Başarıyı İnşa Etmek Çalıştayı’ farklı sektörlerden iş kadınlarını bir araya getirdi. Etkinlik kapsamında kadın işverenlerin uzun yıllardır süregelen tecrübe ve bilgi birikimleri, iki farklı oturumda ele alınıp, Türkiye’nin mevcut durumunun geliştirilmesine yönelik tespitleri ve önerileri değerlendirildi.

“Çalıştay çıktılarını rapor olarak tüm sosyal paydaşlara sunacağız”

“Toplumsal cinsiyet eşitliğinin önemine değinen UNESCO TMK Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İhtisas Komitesi Başkanı Prof. Dr. Zeynep Karahan Uslu, “Toplumsal cinsiyet eşitliğinin yumuşak karnı, kadınların ekonomik bağımsızlığı, üretkenliği ve bu anlamda gerek ölçek gerek oransal olarak bu pozisyonun artırılmasının gerekliliğidir. Bu çerçevede UNESCO Türkiye Milli Komisyonu olarak, ülkemizin belli bir ölçeğin üzerinde ekonomi oluşturabilmiş kadın iş verenleri ile bir araya gelmek suretiyle, onların yıllardan beri damıttıkları tecrübeleri, birikimleri, hem tespitleri hem de karar alıcı olmaları nedeniyle geliştirdikleri önerileri bir araya getirmek, bunları bütünleştirmek, böylece de bir sinerji oluşturmak istedik. Daha sonra bu çalıştay çıktılarını rapor olarak tüm sosyal paydaşlara sunacağız” şeklinde konuştu.

“Kadın işverenliğinin büyümesi ve kadın istihdamını gelişmesi yavaş seyriyor”

Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliğinde daha ileri noktaya ulaşması için bütün paydaşların çalışmaya devam etmesi gerektiğini belirten Uslu, “Dünyada ve Türkiye’de kadın ve kız çocuklarının ayrımcılığa uğrama düzeylerinin ve yaşam koşullarının pozitif yönlü değiştiğini görüyoruz. Yüksek Etki Arayışında Türkiye’de Girişimci Kadınlar 2020 raporunda yer aldığı üzere, işverenler içinde kadınların payı 2017’de yüzde 11,7’dir ve 138 bin işveren kadın arasında sadece 5 bin 300’ü 20’den fazla, bin 730’u 50’den fazla kişiyi istihdam etmekte. Özetle toplumsal ve kültürel faktörlerin etkisiyle, kadın işverenliğinin sayısal ve ölçeksel büyümesi de, kadın istihdamındaki gelişme de yavaş seyrediyor” diyerek sözlerini tamamladı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.