İstanbul Havadis

asdasd

İstanbul’da hamsinin fiyatı 40 liraya yükseldi

KARADENİZ’DEKİ KISMİ HAMSİ AVI YASAĞI BALIK TEZGAHLARINDA HİSSEDİLMEYE BAŞLANDI. TÜRKİYE’NİN ÇOĞUNLUKLA HAMSİ İHTİYACI EGE KIYILARINDAN SAĞLANIYOR. BU DURUM KARŞISINDA İSTANBUL’DA HAMSİ FİYATLARI 40 LİRAYA KADAR YÜKSELDİ. KARAKÖY’DEKİ BALIKÇI ESNAFLARI, TAZE HAMSİNİN YASAK OLMAYAN BÖLGELERDEN GELDİĞİNE DİKKAT ÇEKTİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İstanbul’da hamsinin fiyatı 40 liraya yükseldi
56 views
01 Şubat 2021 - 14:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Karadeniz’deki kısmi hamsi avı yasağı balık tezgahlarında hissedilmeye başlandı. Türkiye’nin çoğunlukla hamsi ihtiyacı Ege kıyılarından sağlanıyor. Bu durum karşısında İstanbul’da hamsi fiyatları 40 liraya kadar yükseldi. Karaköy’deki balıkçı esnafları, taze hamsinin yasak olmayan bölgelerden geldiğine dikkat çekti.

Geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakanlığı, tarafından iki defa kısmi olarak durdurulan ticari amaçlı hamsi avcılığı av yasağı, 7 Şubat 2021 tarihine kadar uzatılmıştı. Bunun ile birlikte hamsi yasağı kısıtlamasının etkileri İstanbul’a yansımaya başladı. İstanbul Karaköy’de bulunan balık pazarında hamsi fiyatları 30 liradan 40 liraya yükseldi. Vatandaşın hamsiye fazla ilgisi olmadığı gözlemlenirken balıkçı esnafları, tezgahlarda bulunan hamsinin iri ve taze olduğunu ve bu yüzden fiyatlara da yansıdığını belirtti.

“Kısmi yasak olmayan yerlerden de taze hamsi geliyor”

Karadeniz’in belirli kısmından hamsi geldiğini belirten balıkçı Selim Albayrak, “Her bölgede yasak yok. Kısmi yasak olmayan yerlerden de taze hamsi geliyor. Fiyatlara ister istemez yansıma oldu. 30-35 lira olan hamsi şu anda 40 liraya satıyoruz. Geçen sene hamsi yoktu bu senede palamut olduğu için fazla hamside olmadı. Kısıtlamanın nedeni balığın büyümesi bunun faydasını da mutlaka görürüz. Mart ayından sonra hamsi yumurtlama dönemine giriyor. Sezona kadar da istediğimiz yerlere gelir hamsi. Vatandaşın illaki tepkisi oluyor ama bu da bizim elimizde olan bir şey değil. Balık fiyatları çipura 50-35 arası, istavrit 40 lira, barbun 50 lira, mezgit 35 lira fiyatlar bu şekilde seyrediyor” şeklinde konuştu.

“Geçen hafta hamsinin kilosu 30 liradan satıyorduk şimdi ise 40 liradan satıyoruz”

Şu anda Karadeniz’de hamsinin olmadığını söyleyen balıkçı Mustafa Sancaktaroğlu, “İstanbul’a dağılan hamsilerin Çanakkale ve Marmara’dan geliyor. Bazen de Karadeniz’de tutulmuş buzhane hamsisi oluyor. Şimdilik taze hamsi satıyoruz. Geçen hafta hamsinin kilosu 30 liradan satıyorduk şimdi ise 40 liradan satıyoruz. Hamsi, Karadeniz’de kısıtlama olmadan öncede 30 liraya satılıyordu onlar küçük hamsiydi ama şimdi sattığımız iri hamsi. Bu fiyatlar normal hayat pahalı çünkü. Vatandaşın tepkisi olmuyor. Canı isteyen alıp götürüyor” ifadelerini kullandı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.