İstanbul Havadis

asdasd

Kapı kapı dolaşıp “Yaşam Üçgeni”ni anlatıyor

BAĞCILAR BELEDİYESİ GÖNÜL BAĞI ÜYESİ LİSELİ SEMRA TEPELTEPE, OLASI BİR ŞİDDETLİ DEPREM TEHLİKESİNDE VATANDAŞLARIN KENDİLERİNİ KORUMASI İÇİN SEFERBER OLDU. AFET VE ACİL DURUMLARA HAZIRLIK EĞİTİM SERTİFİKASI BULUNAN TEPELTEPE, KAPI KAPI DOLAŞARAK SON OLARAK İZMİR DEPREMİNDE AYDA BEBEĞİN DE KURTULMASINI SAĞLAYAN YAŞAM ÜÇGENİNİ ANLATIYOR.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kapı kapı dolaşıp “Yaşam Üçgeni”ni anlatıyor
44 views
06 Kasım 2020 - 12:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bağcılar Belediyesi Gönül Bağı üyesi liseli Semra Tepeltepe, olası bir şiddetli deprem tehlikesinde vatandaşların kendilerini koruması için seferber oldu. Afet ve acil durumlara hazırlık eğitim sertifikası bulunan Tepeltepe, kapı kapı dolaşarak son olarak İzmir depreminde Ayda bebeğin de kurtulmasını sağlayan yaşam üçgenini anlatıyor.

Depremde yaşam üçgeni oluşturmak hayati kuralların başında geliyor. Bunun en son örneği İzmir’de meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremde görüldü. Rıza Bey Apartmanı enkazdan 91 saat sonra kurtulan Ayda bebek, yaşam üçgeni sayesinde hayatta kaldı. Bu durum Bağcılar Belediyesi Gönül Bağı Platformu üyesi Semra Tepeltepe’nin kafasında bir fikir oluşturdu.

Anlatmaya annesinden başladı

AFAD ve Bağcılar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün birlikte hazırladığı “Afet ve acil durumlara hazırlık” eğitim programını tamamlayan lise öğrencisi Tepeltepe, yaşam üçgenini ulaşabildiği herkese anlatmaya karar verdi. Evdeki annesinden başlayan Semra, sonra da oturduğu apartmandaki komşularını bilgilendirdi. Bununla da yetinmeyen Semra, oturduğu İnönü Mahallesi’nde kapı kapı dolaşıp yaşam üçgenini uygulamalı olarak anlattı.

Hayatta kalma şansını artırıyor

Sokakta gördüğü küçük, büyük ve yaşlı herkesi çevirip “Yaşam üçgenini biliyor musunuz?” diye sordu. Bilmeyenlere detaylıca anlatırken bilenleri de başkalarına yaymaları konusunda tavsiyelerde bulundu. Hayat üçgeni olarak da bilinen sistemin depremde olası enkaz durumlarında hayatta kalma şansını artırdığını söyleyen Tepeltepe, “Evimizde yaşam için hayatta kalabileceğim kadar olan boşluklara yaşam üçgeni diyoruz. Salonumuzda koltuğun ya da mutfakta buzdolabının yanına çömelerek bu üçgeni oluşturabiliriz. Böylece tepemize duvar veya çatı düştüğünde gerekli korumayı sağlamış oluyoruz. Sarsıntı geçene kadar bu pozisyonda beklemeliyiz. Depreme maruz kalan birçok kişi yaşam üçgeni sayesinde enkazdan sağ çıkarıldı” dedi.

Tepeltepe, AFAD ve Bağcılar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen “Her sokakta 2 Gönülbağı Genç AFAD Gönüllü Projesi” kapsamında başarı sertifikası almıştı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.