İstanbul Havadis

asdasd

Kartal’da elektronik atığını getiren hediye kazanıyor

KARTAL’DA ELEKTRONİK ATIĞINI GETİREN HEDİYE KAZANIYOR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kartal’da elektronik atığını getiren hediye kazanıyor
100 views
26 Ağustos 2020 - 11:31
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğünün hayata geçirdiği geri dönüşüm projesi ile Kartallı vatandaşlar belediye görevlilerine teslim ettikleri elektronik atık kilosu miktarına göre çeşitli hediyeler kazanıyor.

Ocak ayında hayata geçirilen proje kapsamında Kartallılar elektronik atıklarını belediye görevlerine teslim ediyor ve teslim edilen elektronik atıkların ağırlığı karşılığında da hediyeler kazanıyor. Kartal Belediyesinin geri dönüşüm kampanyasına katılan iki duyarlı vatandaş da elektronik atıkları çöpe atmak yerine Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars’a teslim ederek çevrenin korunmasına katkı sağladı.

Vatandaşlar evlerindeki; müzik seti, televizyon, hoparlör, set üstü ocak, mouse ve elektrikli süpürgeyi teslim ederek kulaklık ve doğa dostu deterjan hediyelerini almaya hak kazandı. Kampanyaya katılan vatandaşlar ayrıca evlerinde atık yağ, atık ambalaj ve pilleri ayrı ayrı topladıklarını da belirterek Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’e çevreci projelere verdiği desteklerden dolayı kendisine teşekkürlerini etti.

Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars yaptığı konuşmada, “Elektronik atık adı verilen ve kısaca e-atık denilen malzemeler, elektronik cihaz/aletlerin kullanıcısı tarafından ekonomik kullanım süresini tamamlamasıyla ortaya çıkan atıklardır. Tanıma baktığımızda kullanım süresini doldurduğu anda denilse de günümüzde teoride geçtiği gibi olmuyor. Teknoloji hızla gelişiyor, değişiyor dolayısıyla satın aldığımız her elektronik cihaz, satın aldığımız andan itibaren aslında e-atık kapsamına girmeye başlıyor. Eskiden evimizdeki herhangi bir elektronik cihazın ömrü tamamlandığında bir kazanç kapısı olarak görmekte ve bunu bir hırdavatçıya satmanın telaşesindeydik ancak, unutulmamalıdır ki elektronik atık bir kazanç kapısı değil, bir borç ödeme döngüsüdür. Çevremize olan borcun ufak ufak geri ödenmesidir” dedi.

Türkiye’de her yıl yaklaşık 750 bin ton e-atık çıktığını belirten Dr. Dilek Kars, “Bunların maalesef sadece 25 bin tonu yani yaklaşık yüzde 3’lük kısmı geri dönüşüm tesisine gitmektedir. İstatistikler Türkiye’de bir insanın yılda yaklaşık 10 kilo e-atık ortaya çıkardığını, Avrupa’da ise bu rakamın 25 kiloya vardığını gösteriyor” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.