İstanbul Havadis

asdasd

Kartal’daki Atatürk ve Türk Devletleri Anıtı restore edilecek

KARTAL SAHİLDE YER ALAN VE 1982 YILINDA DİKİLEN ATATÜRK VE TÜRK DEVLETLERİ ANITI, KARTAL BELEDİYESİ TARAFINDAN RESTORE EDİLECEK. ÜZERİNDE, TARİHTE KURULAN TÜRK DEVLETLERİ İLE KURUCULARININ ADLARININ YANI SIRA; ATATÜRK’ÜN RÜTBELERİ VE SÖZLERİNİN YER ALDIĞI ANIT, ZAMANIN VERDİĞİ TAHRİBATTAN KURTARILACAK.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kartal’daki Atatürk ve Türk Devletleri Anıtı restore edilecek
113 views
07 Ağustos 2020 - 11:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kartal sahilde yer alan ve 1982 yılında dikilen Atatürk ve Türk Devletleri Anıtı, Kartal Belediyesi tarafından restore edilecek. Üzerinde, tarihte kurulan Türk Devletleri ile kurucularının adlarının yanı sıra; Atatürk’ün rütbeleri ve sözlerinin yer aldığı anıt, zamanın verdiği tahribattan kurtarılacak.

Tamamı mermerden yapılan Atatürk ve Türk Devletleri Anıtı’nın yüzeyi temizlenerek zamanla silinen yazılar yenilenecek. Anıtın kırılan ve zarar gören yerleri de gözden geçirilerek onarılacak. Anıtın arkasında bulunan parktaki Atatürk heykeli ve üzerinde bulunduğu Türkiye haritası şeklindeki mermer zemin de restorasyondan geçirilecek. Yine aynı park içinde bulunan mermer yazıtlar da yenilemeye tabi tutulacaklar arasında yer alıyor.

Anıtın son durumunu yerinde görmek isteyen Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Adem Uçar, önceki gün anıtın çevresinde incelemelerde bulundu. Anıtın 1982 yılında tamamlandığını 38 yıldır hava şartlarının oluşturduğu tahribata uğradığını belirten Uçar, hem anıtı hem de arkasındaki parkın içinde bulunan Atatürk Heykeli’ni ve mermer tabletlerini orijinal hallerini bozmadan restore edeceklerini vurguladı. Uçar, gerekli incelemelerin ardından çalışmaların kısa bir süre içerisinde başlayacağını ve Kartal’ın en eski ve önemli anıtlarından birinin Kartal’a yakışır hale getirileceğini söyledi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.