İstanbul Havadis

asdasd

Kireçlenme her yaşta görülebilir

OSTEOARTRİTİN GENEL OLARAK İLERİ YAŞ GRUBU KİŞİLERDE GÖRÜLMESİNE RAĞMEN HER YAŞTA KARŞILAŞILABİLEN BİR SORUN OLDUĞUNU BELİRTEN DOÇ. DR. RAMADAN ÖZMANEVRA, “KİREÇLENME; AĞRI, SERTLİK VE DİĞER ÇEŞİTLİ OLUMSUZ DURUMLARA SEBEBİYET VERİR” DEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kireçlenme her yaşta görülebilir
98 views
01 Şubat 2021 - 15:01
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Osteoartritin genel olarak ileri yaş grubu kişilerde görülmesine rağmen her yaşta karşılaşılabilen bir sorun olduğunu belirten Doç. Dr. Ramadan Özmanevra, “Kireçlenme; ağrı, sertlik ve diğer çeşitli olumsuz durumlara sebebiyet verir” dedi.

Osteoartrit halk arasında bilinen adıyla kireçlenme, en yaygın görülen eklem şikayetlerinden birisidir. Bilindiği gibi eklem iki kemiğin bir araya geldiği bölgedeki yapıdır. Bir araya geldikleri noktada kıkırdak dokusu ve koruyucu yapılarla çevrilidir. Osteoartrit bu dokunun zarar görmesine ve bu nedenle kemiklerin birbirine sürtünerek hasar görmesine neden olur. Neticede de ağrı, sertlik ve diğer çeşitli olumsuz durumlara sebebiyet verir.

Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi Ortopedi Anabilim Dalı Uzmanı Doç. Dr. Ramadan Özmanevra, osteoartrit ve hastalığın ortaya çıkma sebepleri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Osteoartritin eklem hasarından ötürü meydana geldiğini ve yaşa bağlı olarak aşınmada artış görüldüğünü belirten Doç. Dr. Özmanevra, hastalığın sıklıkla oluşma sebebinin bilinmediğini ancak birçok faktörün birleşmesi sonucu ortaya çıktığının tahmin edildiğini dile getirdi. Hastalığın bilinen nedenlerinin ise kıkırdakta hasara yol açabilecek eklem travmaları, eklem çıkıkları, eklem içi kırıklar, bağ dokusu yaralanmaları veya kıkırdağın dejenerasyonuna yol açan bazı sistemik hastalıklar olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Ramadan Özmanevra “Obezite yani aşırı kilo durumu ile osteoartrit tetiklenebilmekte bu nedenle obezite risk faktörü olarak gösterilmektedir. Bir diğer risk faktörü ise genetik yatkınlıktır. Ailede bu hastalığın yaşanmış olması aile bireylerinde de görülme ihtimalini artırmaktadır” ifadelerini kullandı.

Hastalığın evresi tedavi planını belirliyor

Doç. Dr. Ramadan Özmanevra, osteoartritin belirtilerini “Oluşma bölgesinde ağrı, eklem hareketleri sırasında ağrı ve/veya kısıtlılık, sertlik, hassasiyet, ilerleyen durumlarda şişlik, eklemleri kullanmada zorluk, şekil bozuklukları, diz ve kalça osteoartritinde de yürümede güçlük” olarak sıralıyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.