İstanbul Havadis

asdasd

Pandemi sürecinde ağız ve diş bakımı

KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYESİ, AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI HAFTASI KAPSAMINDA SOSYAL MEDYA HESAPLARI ÜZERİNDEN CANLI YAYINLA PERİODONTOLOJİ UZMANI DR. MUSTAFA YILMAZ’I KÜÇÜKÇEKMECELİLERLE BULUŞTURDU. PANDEMİ SEBEBİYLE SOSYAL İZOLASYONUN ŞART OLDUĞU BUGÜNLERDE DİŞ SAĞLIĞININ KORUNMASINA YÖNELİK ÖNEMLİ BİLGİLER VEREN YILMAZ, SİSTEMİK SAĞLIKLI BİREYLERİN DOĞRU ÖNLEMLERİN ALINDIĞI DİŞ TEDAVİ MERKEZLERİNE GİTMESİNDE HERHANGİ BİR SAKINCA OLMADIĞINI İFADE ETTİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Pandemi sürecinde ağız ve diş bakımı
48 views
26 Kasım 2020 - 11:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Küçükçekmece Belediyesi, Ağız ve Diş Sağlığı Haftası kapsamında sosyal medya hesapları üzerinden canlı yayınla Periodontoloji Uzmanı Dr. Mustafa Yılmaz’ı Küçükçekmecelilerle buluşturdu. Pandemi sebebiyle sosyal izolasyonun şart olduğu bugünlerde diş sağlığının korunmasına yönelik önemli bilgiler veren Yılmaz, sistemik sağlıklı bireylerin doğru önlemlerin alındığı diş tedavi merkezlerine gitmesinde herhangi bir sakınca olmadığını ifade etti.

Pandemi sürecinde sosyal medya üzerinden birbirinden faydalı online içerikleri Küçükçekmecelilerle buluşturan Küçükçekmece Belediyesi, Periodontoloji Uzmanı Doç. Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Yılmaz’ı konuk etti. Pandemi sürecinde ağız ve diş sağlığını online canlı yayında anlatan Yılmaz, bu süreçte diş tedavi merkezlerinin iyi havalandırılması gerektiğini söyleyerek, “Diş hekimleri mecbur olmadıkça peş peşe hasta almamalı. Hastalara mutlaka bir triyaj yapılmalı, ateşleri ölçülmeli ve tek tek odalarda tedavi edilmeli. İki hasta arasında 15-30 dakika ara verilip ortam iyi bir şekilde havalandırılmalıdır. Kronik hastalığı olmayanlar, güvenli bir şekilde doğru önlem almış kurumlara gidip tedavilerini yaptırabilirler. Kronik hastalar ise acil tablolar gelişirse geçici ve olabildiğince kısa süreli tedavilerini yaptırarak, diş tedavilerini pandemi sonrasına ertelemelidir” diye konuştu.

“Diş eti hastalıkları olan bireylerin Covid-19’u ağır geçirebileceğini varsayıyoruz”

Olası bir korona virüs durumunda hastada mevcut diş eti iltihabı varsa şiddetlenebileceğini ve diş eti hastalıkları olan bireylerin Covid-19’u daha ağır geçirebileceklerini varsaydıklarını ifade eden Doç. Dr. Mustafa Yılmaz, “Elbette bu kişileri sigara kullanımı, ileri yaş, kalp damar hastalıkları, diyabet gibi risk faktörleriyle birlikte değerlendiriyoruz. Günde iki kere dişlerimizi fırçalamamız gerektiğini unutmayalım. Unutuyorsak, en azından akşam muhakkak fırçalamalıyız. Çünkü akşamları günün ardından bakterilerin üremesi için ağzımızda uygun bir ortam oluşuyor. Yumuşak, ucu yuvarlatılmış bir diş fırçası tercih etmeliyiz” dedi.

Doç. Dr. Mustafa Yılmaz, canlı yayında katılımcıların sorularını da yanıtladı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.