İstanbul Havadis

asdasd

Prof. Dr. Asım Cenani Cerrahpaşa’da anıldı

KORONA VİRÜSE YAKALANARAK HAYATINI KAYBEDEN GENETİK VE TIBBI BİYOLOJİ ALANINDA ÖNCÜ KABUL EDİLEN PROF. DR. ASIM CENANİ İÇİN CERRAHPAŞA TIP FAKÜLTESİ’NDE ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ. PROGRAMDA KONUŞAN İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ CERRAHPAŞA REKTÖRÜ PROF. DR. NURİ AYDIN, “YETİŞTİRMİŞ OLDUĞU ÖĞRENCİLER, HEKİMLER VE BİZ TIP CAMİASI OLARAK ONU HİÇBİR ZAMAN UNUTMAYACAĞIZ” DEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Prof. Dr. Asım Cenani Cerrahpaşa’da anıldı
46 views
23 Kasım 2020 - 13:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Korona virüse yakalanarak hayatını kaybeden genetik ve tıbbı biyoloji alanında öncü kabul edilen Prof. Dr. Asım Cenani için Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde anma programı düzenlendi. Programda konuşan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın, “Yetiştirmiş olduğu öğrenciler, hekimler ve biz tıp camiası olarak onu hiçbir zaman unutmayacağız” dedi.

Tıp dünyasına kazandırdığı birçok eser ve çalışmalarıyla bilinen, genetik ve tıbbi biyoloji alanında öncü isimlerinden Prof. Dr. Asım Cenani (89), 21 Kasım’da korona virüs nedeniyle hayatını kaybetti. Cenani için İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa’da anma programı düzenlendi. Rektörlük binası önünde gerçekleştirilen anma programına İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Rektörü Prof.Dr. Nuri Aydın, Biruni Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Yüksel, Türk Pediatri Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Vural, Dekan Yardımcısı Prof.Dr. Ali Metin Kafadar, Çocuk Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haluk Çokuğraş, İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip, mesai arkadaşları, öğrencileri ve ailesi katıldı.

“Onu hiçbir zaman unutmayacağız”

Anma programında konuşan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın, “Bugün burada çok önemli bir ismi, Asım Cenani hocamızı ebediyete yolcu etmek için bir aradayız. Kendisine Allah’tan rahmet dilerken burada yetiştirmiş olduğu öğrenciler, hekimler ve biz tıp camiası olarak onu hiçbir zaman unutmayacağız. Bu pandemi döneminin başlangıcında yine bu noktada vefat eden Feriha Öz hocamız için bir tören düzenlemiştik. O dönem de bu salgının ilk dönemiydi. İlk kayıplarımız arasındaydı. Son kayıplarımızdan biri Asım Cenani hocamız oldu. Ben kendisine Allah’tan rahmet diliyor, ailesine, sevenlerine, tüm öğrencilerine baş sağlığı diliyorum” diye konuştu.

“Vatan aşığı, Türkiye aşığı birisiydi”

Prof. Dr. Asım Cenani’nin hayatından anekdotlar anlatan Biruni Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Yüksel, “Tabi herkes yurt dışından dönüyor. Hocamız iyi bir pozisyondayken dönüyor. Vatan aşığı, Türkiye aşığı birisiydi. Eşi de Alman olmasına rağmen ülkesine hizmet için dönüyor. Bu çok önemli. İyi bir bilim insanı ve çalışkandı. Çoğu arkadaşımızın şartlar gereği muayenehanesine gittiği dönemde muayenehaneye gitmeyen, Cerrahpaşa’dan hiç ayrılmayan, üstüne bir de tıbbi biyolojik bilimler kurarak çok iyi merkezlerde çalışan, çok iyi öğrenciler yetiştiren bir hocamızdı” şeklinde konuştu.

“Biyografisini hazırladık”

Prof. Dr. Asım Cenani’nin hayatını kaleme alan Doç. Dr. Yelda Tarkan Argüden ise yaptığı açıklamada, “Hepimiz için bir hocadan çok daha öte bir insandı. Hepimiz için bir baba gibiydi. Onun için bugün ailemizi kaybettik. Babamızı uğurlamak için toplandık. Biyografisini hazırladık. Hocamız için hissettiğimiz her şeyi yazdım. Hocam bu bölümü var etti. Her aşamasını beraber yaşadık. Birlikte oluşturduk. Onunla var olduk” dedi.

“Oğlu olmaktan her zaman gurur duydum”

Anma töreninde konuşan Prof.Dr. Asım Cenani’nin oğlu Kaya Cenani, “Asım Cenani’nin oğluyum. Oğlu olmaktan her zaman gurur duydum. Her zaman da duymaya devam edeceğim. Tıp dünyası için ne anlama geldiğini buradaki insanlar çok güzel anlattılar. Daha söylenecek çok fazla şey var. Kelimelere, cümlelere sığmaz. Çok değerli bir insandı. Değdiği herkese iyiliği dokundu. Ben son 2 gündür hiç tanımadığım insanlardan mesajlar aldım. Benim bile bilmediğim bir çok kişiye iyiliği dokunmuş. Mekanı cennet olsun” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.