İstanbul Havadis

asdasd

“Sesteki değişim baş boyun kanseri habercisi olabilir’’

PROF. DR. TOLGA KANDOĞAN, “SESTEKİ DEĞİŞİMİ SİGARAYA, YUTKUNMA PROBLEMİNİ SOĞUK ALGINLIĞINA BAĞLAYIP MUAYENEYE GİTMEK İÇİN DE PANDEMİNİN BİTMESİNİ BEKLEMEYİN. BAŞ BOYUN KANSERLERİNİN ERKEN TEŞHİSTE TEDAVİSİ YÜKSEKTİR. YETER Kİ TEHLİKENİN FARKINDA OLUN” DEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
“Sesteki değişim baş boyun kanseri habercisi olabilir’’
108 views
12 Kasım 2020 - 10:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Prof. Dr. Tolga Kandoğan, “Sesteki değişimi sigaraya, yutkunma problemini soğuk algınlığına bağlayıp muayeneye gitmek için de pandeminin bitmesini beklemeyin. Baş boyun kanserlerinin erken teşhiste tedavisi yüksektir. Yeter ki tehlikenin farkında olun” dedi.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Tolga Kandoğan, ses kısıklığı, yutkunma sorunları, boğazda şişlik, burunda tıkanıklık, kulak ağrısı gibi sorunların baş boyun kanserlerinin habercisi olabileceği konusunda uyarıda bulundu. COVİD 19 ve soğuk algınlığının da genel şikayetlerinden olan bu belirtilerin mutlaka araştırılması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Tolga Kandoğan, “Baş boyun kanserleri yüz cildini, burun ve ağız içini, dudaklar, dil, yutak, geniz, tükürük bezleri, tiroit beziyle gırtlak bölümünü kapsar. Erken teşhisle tedavi oranı yüksektir. Tüm vücut kanserlerinin yüzde 9’unu oluşturmasına rağmen yaşam kaybı yüzde 4 olarak kaydedilmiştir. Buradakiesas sorun baş boyun kanserleriyle ilgili toplum farkındalığının yeterli düzeyde olmayışıdır. Hastalar baş boyun kanserlerini bilmediği için belirtileri başka sebeplere bağlıyor, süre uzayınca teşhis ve tedavide geç kalıyorlar. Mevcut tabloyapandemi sürecinde hastaların hastanelere gitmekten sakınması da eklenince risk katlanarak büyüyor’’ dedi.

“Boğazım şişti geçer diye beklemeyin’’

Baş boyun kanserlerin erken belirtilerine dikkat çeken Prof. Dr. Tolga Kandoğan, “Baş ve boyun bölgesinde ele gelen şişlik, dudakta, dilde, ağız iç bölgesinde iyileşmeyen yaralar, geçmeyen kabuklanmalar, ses kısıklığı, yutma güçlüğü, kulak ağrısı, öksürük, işitme kaybı ve yüz felci gibi şikayetler mutlaka ayrıntılı olarak incelenmeli. Bu belirtiler baş boyun kanserlerinin yanı sıra farklı hastalıkların da habercisi olabilir. Şikayetlerden birini ya da birkaçından yakınıyorsanız vakit kaybetmeden KBB ve baş boyun cerrahisi uzmanına muayene olun” açıklamasında bulundu.

“Ses kısıklığını sigaraya bağlamayın’’

“Özellikle boyun bölgesindeki şişlik, yutma sorunları, ses kısıklığı, sesteki değişimi gribal enfeksiyonlara ya da sadece sigaraya bağlamak büyük hatadır. Bu şikayetler iki haftadan fazla sürüyorsa en kısa sürede uzmana görünün” diyen Prof. Dr. Kandoğan Türkiye’de en sık görülen baş boyun kanserlerini ise gırtlak, tiroid, dudak ve dil kanseri olarak açıkladı.

“Artık gençlerde de görülüyor’’

Günümüzde hastalığın hem risk profilinin değiştiğini hem de görülme sıklığının artığını vurgulayan Prof. Dr. Kandoğan, sebepleri ise şöyle sıraladı:

“Baş boyun kanserleri geçmişte genellikle sigara ve alkol tüketen 50 yaş üzeri erkeklerde görülürdü. Ancak sigara alkol tüketiminin genç nüfusta yaygınlaşması, kadınlarda bu maddelerin tüketiminin geçen yıllara göre fazla olması hem risk profilini değiştirdi hem de hastalığın görülme sıklığının artırdı’’.

“HPV enfeksiyonu baş aktörlerden’’

Sigara, alkol kullanımıyla yetersiz ağız bakımı hijyeninin yanı sıra vücutta siğil ve uçuğa yol açan Herpes Simpleks Virüsü’nünde (HPV) baş boyun kanserlerinin aktörü olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kandoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Toplum,HPV’nin rahim ağzı kanseriyle ilişkisini biliyor. HPV aşıları kadınlarda rahim ağzı kanserinin önlenmesi amacıyla yapılıyor ve lanse ediliyor. Oysa HPV virüsü baş boyun kanserlerinin en önemli nedenleri arasındadır. HPV’yebağlı gelişen baş boyun kanserleri rahim ağzı kanserlerinden iki kat fazladır. HPV aşısının baş boyun kanserlerinin önlenmesinde de etkili olduğu unutulmamalıdır’’.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.