İstanbul Havadis

asdasd

“Yabancılara satışta hizmet bedelimiz artırılmalı”

EMLAK İŞLETMELERİ TARAFINDAN YABANCILARA YAPILAN ARACILIK İŞLEMLERİNDE HİZMET BEDELİNİN ARTIRILMASI ÖNERİSİ GELDİ. ALTIN EMLAK GENEL MÜDÜRÜ MUSTAFA HAKAN ÖZELMACIKLI

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
“Yabancılara satışta hizmet bedelimiz artırılmalı”
38 views
21 Aralık 2021 - 10:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Emlak işletmeleri tarafından yabancılara yapılan aracılık işlemlerinde hizmet bedelimizin iki katına çıkarılması hususunda bir düzenleme yapılmasının gerektiğine inanıyorum. Çünkü yabancılara yapılan satışlarda emlak işletmeleri olarak birçok ek maliyeti karşılamak durumunda kalıyoruz” dedi.

Emlak işletmeleri tarafından yabancılara yapılan aracılık işlemlerinde hizmet bedelinin artırılması önerisi geldi. Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Emlak işletmeleri tarafından yabancılara yapılan aracılık işlemlerinde hizmet bedelimizin iki katına çıkarılması hususunda bir düzenleme yapılmasının gerektiğine inanıyorum. Çünkü yabancılara yapılan satışlarda emlak işletmeleri olarak birçok ek maliyeti karşılamak durumunda kalıyoruz. Konaklamadan, seyahat giderlerine, ek pazarlama faaliyetlerinden, vatandaşlık süreçlerindeki danışmanlık hizmetlerine kadar birçok farklı maliyetimiz oluyor” dedi.

“Örneği değerlemede uygulanıyor”

Konuya ilişkin emlak uygulamanın değerleme işlemlerinde uygulandığını ifade eden Özelmacıklı, “Yabancılar için değerleme raporu hizmet ücreti, her yıl Sermaye Piyasası Kurulu tarafından Resmî Gazetede ilan edilerek yürürlüğe giren ‘Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Tarifesi ve Uygulama Esasları’ ile belirlenen ücretlerin 2 katıdır. Değerleme firmaları tarafından hazırlanan raporlar, ek dilde olmamasına, ek bir dosya ya da belge içermemesine, hatta TKGM tarafından getirilen çok basit bir rapor standardına göre hazırlanmasına rağmen 2 kat ücret tahsil edilmekte. Bizde ise iş ve işlemler çok daha karmaşık ve uzun sürüyor” dedi.

“Fayda sağlayacaktır”

Yapılacak düzenlemenin emlak işletmelerine faydalar sağlayacağını aktaran Özelmacıklı, “Bizler de emlak işletmeleri olarak aynı düzenlemenin bizim hizmet bedellerimiz için de yapılmasını talep ediyoruz. Bu şekilde özellikle acente iş birlikteliklerimiz, fuar ve organizasyon katılımlarımız, reklam, pazarlama ve satış bütçelerimiz ile daha çok ihracata katkı sağlayabiliriz. Ayrıca yabancıya satışta arsa – arazi satışları yerine üretilmiş konut ve işyeri satışının daha doğru olduğu düşünüyorum” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.