İstanbul Havadis

asdasd

Siemens Energy ve Stadtwerke Leipzig’ten iklime duyarlı işbirliği

SİEMENS ENERGY, STADTWERKE LEİPZİG’İN BÖLGESEL ISITMA SANTRALİNİ İKİ MODERN TEKNOLOJİ GAZ TÜRBİNİ İLE GÜÇLENDİRİYOR. HAYATA GEÇİRİLECEK YENİ GAZ SANTRALİNİN ŞEHİR İÇİN YÜZDE 100 YEŞİL HİDROJEN KAYNAKLI ELEKTRİK VE BÖLGESEL ISI ÜRETECEĞİ BELİRTİLDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Siemens Energy ve Stadtwerke Leipzig’ten iklime duyarlı işbirliği
42 views
27 Kasım 2020 - 11:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siemens Energy, Stadtwerke Leipzig’in bölgesel ısıtma santralini iki modern teknoloji gaz türbini ile güçlendiriyor. Hayata geçirilecek yeni gaz santralinin şehir için yüzde 100 yeşil hidrojen kaynaklı elektrik ve bölgesel ısı üreteceği belirtildi.

Siemens Energy, petrol ve enerji sektöründe faaliyet gösteren Stadtwerke Leipzig’in Almanya’da Leipzig Süd bölgesinde bulunan ısıtma santrali için iki modern gaz türbini paketi tedarik ediyor. Kombine ısı ve güç teknolojisine sahip olacak şekilde, enerji şirketinin Bornaische Strasse’deki yerinde inşa edilecek yeni gaz santralinin, şehre elektrik ve bölgesel ısı sağlayacağı açıklandı.

Verilen bilgiye göre, 2022 yılında faaliyete geçmesi planlanan yeni santral, elektrik kaynağının karbondan arındırılmasına iki şekilde katkıda bulunacak. İlk olarak Stadtwerke Leipzig’i Lippendorf linyitle çalışan elektrik santralinin bölgesel ısısından bağımsız hale getirmesi planlanan proje yatırımı, aynı zamanda operasyonlara başladıktan birkaç yıl sonra yüzde 30 ila 50 oranında yeşil hidrojen ile çalışacak. Uzun vadede enerji şirketinin her biri yüzde 41 maksimum verimliliğe sahip iki SGT-800 gaz türbininin elektroliz yardımıyla rüzgar veya güneş enerjisinden ürettiği yüzde 100 yeşil hidrojen ile çalıştırılması planlanan tesis; karbondioksit salınımı gerçekleştirmeyerek iklimi de koruyacak.

Yaklaşık 125 megavat (MW) elektrik kapasitesi ve 163 MW termal kapasiteye sahip, maksimum yakıt verimliliğinin yüzde 93 olması planlanan santral; enerji şirketinin kurulumunu ve aktivasyonunu gerçekleştireceği SGen-100A jeneratörleri içeren iki SGT-800 gaz türbini paketi ve SIESTART akü çözümü ile güçlenecek. Bu kaynaklar ile tesis, beklenmedik bir genel elektrik kesintisi durumunda dahi harici bir güç kaynağı olmadan kendi kendini aktive ederek operasyonlarını sürdürebilecek.

Almanya’da yeni seviye ve karbondan arındırılmış bir enerji karışımına geçişi daha da teşvik etmek amacıyla Stadtwerke Leipzig ile çalışmaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Siemens Energy Üretimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Karim Amin,”Temiz enerji üretimi kapsamında sunduğumuz SGT-800 gaz türbinimiz, yalnızca sınıfındaki en düşük emisyonları elde etmekle kalmıyor, aynı zamanda yüksek yakıt esnekliği ve düşük kullanım ömrü maliyetleriyle de dikkat çekiyor” şeklinde konuştu.

Sürdürülebilir kaynaklarla enerji üretiminin önemine dikkat çeken Stadtwerke Leipzig Genel Müdürü Karsten Rogall ise “Enerji şirketi ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği sayesinde yeni bir modern teknoloji bölgesel ısıtma santraline yatırım yaparak, sadece Leipzig Şehrine önümüzdeki on yıllarda elektrik ve ısı sağlanmasına destek olmakla kalmıyor; aynı zamanda dekarbonizasyonu aktif olarak hayata geçirmeye hazırlanıyoruz. Kullandığımız yakıttaki hidrojenin payını esnek bir şekilde artırmak, Leipzig için sürdürülebilir ve güvenilir bir güç kaynağı sağlamak açısından çok önemli bir adım” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.